Klíma
Balaton-felvidék kontinentális éghajlatát jelentősen befolyásolja a Bakony-hegység völgyeiből lezúduló hideg levegő és a termőterület déli oldalán elnyúló Balaton. A borvidék szőlőhegyei hatalmas erdőrengeteg környezetébe ágyazottak, valamennyi hegytetőn erdősapkák alakultak ki, melyekben egyedi állat- és növényfauna alakult ki. A forró nyári napokon a Balaton tó felől feláramló párás, ugyanakkor az átlagosnál hűvösebb szellők temperálják a termelési körzet éghajlatát. Esténként az erdősapkákból és különösen a Bakonyból kiáramló hűvös erdei levegő hűti le a medence levegőjét. Balaton-felvidéken a napsütötte órák száma átlagosan 1950-2000 óra, az évi középhőmérséklet: 11-12 °C. Az átlagos éves csapadékmennyiség 650 mm, melyből a tenyészidőszak alatt átlagosan 420 mm hullik a borvidéken.
Talaj
A Badacsonyi borvidékhez hasonló, de annál még változatosabb – dolomiton fekvő pannonagyagon, homokkőmálladékon, löszön és pleisztocén homoktakarón, cerithiumos mészkőn, triászmészkövön, márgán, pannonhomokon, agyagon, bazalttufa-keveréken kialakult rendzina, valamint agyagbemosódásos barna erdőtalajok, barnaföldek, csernozjom barna erdőtalajok, köves és földes kopárok.
Telepített szőlőfajták
Fehér: Chardonnay, Cserszegi fűszeres, Olasz rizling, Ottonel muskotály, Rizlingszilváni, Szürkebarát, Tramini
Vörös: Zweigelt
A borvidék települései
Monostorapáti, Hegyesd, Mindszentkálla, Szentbékkálla, Köveskál, Balatonhenye. Balatonederics, Lesenceistvánd, Lesencefalu, Lesencetomaj, Nemesvita. Sáska, Zalahaláp, Balatongyörök, Cserszegtomaj, Gyenesdiás, Hévíz, Egregy, Rezi, Várvölgy, Vonyarcvashegy, Sümeg, Csabrendek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: