Nem is olyan rég még büszkék voltunk, hogy a majd 25 ország konyhatudományának megmérettetésén a Bocuse d’Oron Molnár Gábor 13. helyezést ért el. A kíváló szakács mégis bajban volt. Túl azon, hogy jelenleg külföldön kamatoztatja tudását, mikor haza látogat, igyekszik magyar alapanyagokat beszerzeni és abból főzni.
Hazai piacok
“Magyarország klimájából adódóan sokkal több és jobb minőségű alapanyagunk lehetne, de sajnos nem így van. Ha a zöldségeket Párizsból kell rendelnem, mert itt nem tudom megvenni, ha megfenyegtnek és elzavarnak, mert “válogatok”, ahogy a Fehérvári úti piacon történt, akkor nincs miről beszélni. Nem tudok normális répát vásárolni olyan méretben, amiben szeretnék. Stockholmban, az európai döntőn amikor azt mondtam, hogy 12 egyforma kék virágra van szükségem, akkor azt is tudták biztosítani, ahogy a hat-hétcentis répákat is.” – A magyar konyha – Molnár Gáborral való interjú részlete
Sajnos a fentiekből az derül ki, hogy nem elég, hogy elérhető legyen a magyar alapanyag, a jó kereskedő szintén fontos a portékák eladásához. A vevőből akkor lesz újra és újra vevő, elkötelezett ügyfél, ha a terméken túl, a termék mögötti személyhez is tudnak kötődni a vásárlók. Igen is ez fontos!
Magyar mangalica a német konyhákba
“Vannak pozitív dolgok is, a liba- és kacsamáj, a liba- és kacsahúsunk világszinvonalú, ez egyértelmű. Vagy ott vannak a vadjaink: 2016-ban elképzelhető, hogy ez lesz az egyik alapanyag, amit majd biztosítunk, mert azzal tényleg jól állunk. Bár a rendező cég francia és ők igazából a francia alapanyagokat részesítik előnybe, azért lehetőséget adnak a rendező országnak, hogy a halat vagy a húst ők javasolják. Valószínűleg nem a halat fogjuk mi megmondani, hiszen sajnos már nincs nálunk kecsege, viza, tok, tehát a hús fajtáját jelölhetjük meg, ami szertintem vad lesz vagy bárány.” – A magyar konyha – Molnár Gáborral való interjú részlete
Minden tiszteletem Molnár Gábornak, de nem szabad egyetlen rossz élmény alapján ítélni. Bár tény, hogy a magyaroknak még sokat kell tanulniuk a vendéglátásról és az ügyfél kezelésről, de egyre több kistermelői piac nyílik, ahol nem csak a portéka kiváló, hanem a termelők maguk is kedvesek és segítőkészek.
Arra a standra, ahol nem engednek válogatni többé nem megyek. Szerencsére van ezer hely, ahol kedvesen kínálják a portékát. Zacskót adnak a kezembe és elvárják, hogy azt tegyek bele, ami kedvemre való.